Ek Gıdaya Ne Zaman Geçmeli?

Ek Gıdaya Ne Zaman Geçmeli?
18 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 53 kez okundu.

Doktorlar tarafından ek gıdaya geçiş için önerilen zaman bebeklerde 6. ay olarak belirtilmektedir. Bu ilk altı aylık dönemde bebeği mümkün olduğunca anne sütü ile beslemek en doğru olan olacaktır. Ancak bu mümkün olmadığında annenin imdadına mamalar ve devam sütleri yetişir. Unutulmamalıdır ki bir yaşından önce kesinlikle inek sütü önerilmemektedir.

Her bebeğin gelişim süreci farklı olduğundan ek gıdaya geçiş zamanıda farklı olabilir. Bebeğinizi ek gıdaya hazır olması, gelişim hızına bağlıdır.

Bebeğiniz başını tutabiliyor mu? Ek gıdaya geçebilmesi için bebeğinizin başını kontrollü bir şekilde tutabiliyor olması gerekir. Eğer bunu yapabiliyorsa, bir mama sandalyesi ya da bebek koltuğunda oturabilir.

Yiyecekleri gördüğünde ağzını açıyor mu? Bebeğiniz yiyeceklere karşı istekli görünüp, onlara ulaşmaya çalışıyor ve ağzını açıyorsa, büyük ihtimalle artık ek gıdaya geçme zamanıdır diyebiliriz.

Yutma yetisini kullanabiliyor mu? Bebeğiniz ilk başlarda ek gıdaya geçiş sürecinde zorlanabilir. Bu oldukça normaldir. Bu zamana kadar sadece anne sütü ya da mama ile beslenen bebeğinizin boğazından sadece sıvı gıdalar geçti. Ancak artık ağzına verilen yiyeceği boğazına götürme, yani yutkunma işlemini de yapması gerekiyor. Bu nedenle ilk başta daha sıvıya yakın yiyeceklerler başlayıp, daha sonra daha katı yiyeceklere geçiş yapmak doğru olacaktır.

Ek gıdaya alt aydan itibaren yavaş yavaş geçebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, ilk 12 ay ağırlıklı olarak anne sütü ile beslenmek bebeğiniz için en sağlıklı olanıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git